Jak se cítíme ve svém městě? Aneb my a veřejný prostor.
Seriál na téma veřejný prostor v Litoměřicích.
Je přirozené, že lidé chtějí mít na svůj prostor vliv! Jakmile je to znemožněno, vzniká v nás vnitřní frustrace následovaná lhostejností a celospolečensky je vztah k veřejnému prostoru narušen. To známe z období před rokem 89. A vede k tomu každá totalita. Kolektivní vlastnictví a autoritářské řešení, kdy nikdo nemá na nic vliv a všechno je všech vede k tomu, že si lidé přestanou vážit společného a prostor je devastován.
Mít na prostor vliv je zásadní.
A proto je zásadní, aby město nabídlo promyšlené procesy, s pomocí kterých se může každý vyjádřit k řešení veřejného prostoru. Je naprosto v pořádku, že vzniká nespočet názorů a vizí a každý má tu svou! Přirozeně, protože máme každý jiné potřeby. A těžko se vžíváme do životní zkušenosti někoho, kdo je úplně odlišný a prostor úplně jinak užívá. Právě proto je nebezpečné, když třeba takovou dopravu řeší pouze radní a ti jsou si navíc věkově a sociálně velmi podobní.
Vezměme jen takové náměstí, to naše veliké a jedinečné. Podnikatel na něm chce nechat parkovat co nejvíc aut, aby se k němu zákazníci pohodlně dostali. Památkáři, obyvatelé a turisté by zase chtěli náměstí bez aut, aby vyniklo jako historická dominanta. Někteří budou volat po rovné dlažbě, aby se lépe chodilo starším lidem anebo i v podpatcích. Jiní si budou ťukat na čelo, vždyť přece máme unikátní historickou dlažbu. Skejťáci by nejradši rovnou betonovou plochu.
Co pro to uděláme my?
Dobře řešený a harmonický veřejný prostor je důležitý pro kvalitu života ve městě. Aby se nám žilo dobře nejen doma v soukromí, ale i venku, je potřeba se veřejnému prostoru věnovat.
Do komunálních voleb jdeme s tím, že se chceme věnovat všem aspektům veřejného prostoru! Funkčnosti, estetice, ekologii, potřebám jednotlivých skupin obyvatel města i návštěvníkům.
V praxi to znamená, že chceme prosadit pořádání seriózních architektonických a výtvarných soutěží o všechna díla a dodržíme všechny náležitosti a ověřené zvyklosti těchto soutěží. Každý zásah do veřejného prostoru včetně rekonstrukcí, také chceme projednat nejprve s veřejností, s lidmi, které dané místo využívají a obývají. Městská zeleň také už dávno není ozdobou a třešničkou na dortu. Je to absolutní nutnost! Vedra způsobují přehřívání měst, protože souvislé zastavěné plochy a budovy teplo nasávají a následně vydávají. Jediným řešením je zvyšování poměru zeleně v zástavbě. Zeleň musí současně být vhodně volená, nelze například nasázet okrasné hrušně na chodník, kde v době zrání hruštičky mohutně opadávají a znepříjemňují život chodcům i majitelům obchodů v ulici.
Veřejný prostor ale není jen hmota. Jsou to i naše zásahy ve formě toho, co v něm děláme. Proto podpoříme komunitní život ve městě, pořádání akcí a kulturních produkcí všeho druhu.
Takovým malým zásahem do veřejného prostoru je i Umění Země. Letos už po čtvrté v sobotu 6. 10. a věřím, že počasí nám zase bude přát! Můžete přijít rovnou z volební místnosti. 🙂 Začínáme ve 14 hodin v parku Jiráskovy sady.
V nadpise jsem vám slíbila seriál. Jak vidí veřejný prostor v Litoměřicích a co by doporučili a vylepšili, jsem se totiž zeptala těch nejpovolanějších – litoměřických výtvarníků a výtvarnic a osobností, které ve veřejném prostoru tvoří a mapují ho. Jejich vhledy najdete postupně na našich stránkách.
Lenka Simerská
Pingback:Jak se cítíme ve svém městě: Barbora Beranová - Zelení Litoměřice
Pingback:Jak se cítíme ve svém městě: Libor Pisklák - Zelení Litoměřice
Pingback:Jak se cítíme ve svém městě: BcA. Eva Vopelková - Zelení Litoměřice
Pingback:Jak se cítíme ve svém městě: Mgr. Oldřich Doskočil - Zelení Litoměřice
Pingback:Jak se cítíme ve svém městě: MgA. Alžběta Kumstátová - Zelení Litoměřice
Pingback:Jak se cítíme ve svém městě: Marek Rubec - Zelení Litoměřice
Pingback:Jak se cítíme ve svém městě: MgA. Lenka Kahuda Klokočková, MA - Zelení Litoměřice