Umění Země a stav sídlišť
13.9.2020, Litoměřice – V neděli proběhl už pátý ročník Umění Země. Jedná se o unikátní akci v Litoměřicích v duchu tzv. land-artu neboli umění na zemi ve volném prostoru. Během odpoledne může přijít každý od dětí po seniory, kdo má chuť tvořit obrazy z podzimních darů přírody. Používají se jen přírodní kompostovatelné materiály, od květů, listů, různých plodů, až po kamínky, klacíky, barevné písky, mušle, šišky, pecky, ulity nebo prošlé těstoviny.
„Letos jsem zvolila nové místo a sice starý asfalt na sídlišti Cihelna,“ říká organizátorka a autorka akce Lenka Simerská, a dodává: „V krásném parku Jiráskovy sady, kde jsem Umění Země dřív dělala, je snadné tvořit, protože nás samo prostředí inspiruje a posouvá k vyšším myšlenkám. Ale tam, kde nás obklopuje neutěšené prostředí jako rozpraskané staré hřiště a obyčejnost a najdou se i odpadky, už je to opravdu umění vytvořit krásu. „Je strašně důležité dát lidem příležitost se ve svém místě o něco starat a zvelebovat ho. Je to také jednoznačná prevence patologických jevů a podpora mezigenerační soudržnosti. Jednorázová akce sice není záchranou, ale může zažehnout jiskru a nastartovat místní“, říká socioložka Simerská.
Co je Umění Země?
Umění Země vzniklo v roce 2015 a každoročně přiláká desítky dospělých i dětí. Akce v sobě nese hned několik myšlenek. A sice, že tvořit krásu může každý, že umění nemusí být jen v galeriích, ale i jako každodenní pomíjivé dílo okamžiku. Takové tvoření nás učí prožívat přítomný okamžik a soustředit se na něj. Navíc je zde ekologická myšlenka kompostovatelnosti lidského díla a koloběhu života v podobě přírodnin, které poslouží, potěší a poté putují do kompostu, aby přispěly k dalšímu růstu.
Efekt na psychiku je bez diskuze
„Zní to trochu složitě, ale lidé to okamžitě pochopili. Překvalilo mě, jaký mělo hned to první odpoledne v roce 2015 ohlas. Přiznám se, že ta akce se ve mně zrodila ve chvíli, kdy jsem nebyla šťastná, řešila jsem životní trable. Kolem byla barevná podzimní příroda a napadlo mě, že to všechno spadané na zem se dá ještě použít. Navíc se u toho vytvoří skvělý prostor leccos probrat s lidmi. U manuální činnosti vždy řeč plyne jinak než když jsme v klasické konverzační situaci. Efekt na psychiku je bez diskuze. Vymýšlení a skládání mandaly z malých kousků dokáže totiž neskutečně uklidnit a vyčistit hlavu. Land-artový umělec buduje v krajině svoje dílo celé hodiny nebo i dny, totéž tibetský mnich, když vysypává mandalu z písku. Hodně do sebe má i boření vlastního díla“, říká protagonistka akce Lenka Simerská. Na místo vždy donese zásobu různých přírodnin a s pomocníky pak místo zase uklidí. Podmínkou je, aby se vše dalo vysypat na kompost nebo zpátky do přírody. Akce je zcela volná, fantazii se meze nekladou, složitosti díla také ne. Vítán je i ten, kdo chce jen pobýt ve společnosti mezi podzimní krásou a uměním okamžiku.
Kontakt: PhDr. Lenka Simerská, lenka.simerska@ecn.cz, 777 435 292
Odkaz na událost: https://www.facebook.com/events/325461825491251/permalink/357297958974304/?notif_id=1599990292024981¬if_t=feedback_reaction_generic&ref=noti
Foto: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10224555199166532&type=3