Zorganizujme vánoční trhy, které budou opravdu naše
„Už jsi byla letos na vánočním trhu?“
„No jasně! Koupila jsem krásné ozdoby a dárky. Je tam spousta řemeslných stánků a lidové umění a krásně tam hrají a zpívají. Dali jsme si svařák a koupila jsem i sýry a klobásu, byli tam totiž i farmáři. Potkali jsme spoustu známých, povídali jsme, měli tam i fair trade kafe a dá se posedět. Úplně jako v Praze na kulaťáku. Takže nakonec jsme tam strávili dost času. Ale to nám nevadilo, protože to bylo moc milé a vánoční a mám nakoupeno. Dokonce tam byli i místní výrobci s bezlepkovým cukrovím.“
„Slyšela jsem, že město omezilo průjezd aut náměstím a parkování po dobu konání trhů.“
„Ano, je to super, na části náměstí opravdu nejsou auta. Je to úplně jiný pocit. Historické náměstí najednou vynikne. Královské město a zahrada Čech, to přece musí nějak vypadat!“
To je skvělé. Dokonce jsem taky slyšela, že se o litoměřických trzích říká, že mají krásnou atmosféru a jezdí sem kvůli nim i lidé z daleka.“
„To je pravda, dřív jsme jezdili my pryč nasát vánoční atmosféru a teď přijedou známí za námi. A ten betlém! Město udělalo uměleckou soutěž a opravdu je krásný, děti ho milují!“
„No tak tam musím! Město prý dalo prostor lidem s vizí, aby trh navrhli. Je to teď komunitní akce, slovo měl i architekt, a přitom výdaj z rozpočtu není vyšší než před tím. Už ten model dokonce i kopírují jinde.“
„Určitě tam běž. Je to povznášející, člověk se hned cítí opravdu vánočně a lidi jsou na sebe nějak hodnější. Úplně jsme tam zpomalili, takové tradiční vánoce.“
Takhle nějak by vypadal rozhovor s kamarádkou, který bych si přála mít za rok. Jsem ráda, že se město pustilo do dialogu s občany a prostřednictvím Facebooku zjišťuje, co by se dalo udělat pro vánoční trhy. Buďme odvážní a pojďme vytvořit trhy, které budou opravdu naše. Potenciál tu je, veliké náměstí, dobře započatá tradice a koncentrace šikovných a tvořivých lidí. Stačí ho využít.