Tajné hlasování – ano či ne
V tomto pololetí litoměřické zastupitelstvo hlasovalo už 2x tajně. Jednou o pronájmu Zahrady Čech a podruhé o převodu nemocnice na akciovou společnost.
V obou případech se zastupitelé za Zelené odmítli tajné volby zúčastnit. Je to správné? Podle koalice ne. Náš důvod je, že hlasovat tajně nechceme z principu. Pokusíme se to blíže objasnit.
Aby bylo přijaté usnesení litoměřického zastupitelstva, musí být pro vždy minimálně 14 hlasů (nadpoloviční většina z 27 členů zastupitelstva). Jak je možné hlasovat. PRO, PROTI, ZDRŽEL SE. Pokud řeknete, že hlasovat PROTI a ZDRŽEL SE vyjde úplně stejně, máte pravdu. Jaký je v tom rozdíl? Pokud hlasujete PROTI, dáváte najevo svůj názor, že s navrhovaným usnesením nesouhlasíte. Pokud hlasujete ZDRŽEL SE, tak usnesení nepodpoříte a nedáváte svůj hlas potřebný pro jeho přijetí. Jaké mohou být důvody pro tento typ hlasování. Zastupitel nemá dost podkladů pro zodpovědné hlasování PRO. Nebo s částí usnesení souhlasí a s částí ne (stává se to například u rozpočtu, kde s většinou souhlasit lze, ale pak se tam najde několik excesů, kvůli kterým nelze celek podpořit). Nebo je to trochu politický kalkul. Příklad. Nechci třeba podpořit dotaci pro hokej, ale zároveň nemám zájem si úplně znepřátelit hokejové fanoušky. Potom je navenek lepší hlasovat ZDRŽEL SE než být přímo PROTI.
Teď se dostáváme k té 4 možnosti – nehlasovat vůbec. Z praktického hlediska to vyjde úplně stejně jako být PROTI nebo ZDRŽEL SE. Zkrátka nedáte svůj hlas pro navržené usnesení. Nehlasovat lze nenápadně tím, že si v momentě hlasování odskočím na WC. To nikomu nevadí. Pak je tu možnost druhá, sdělit vůli nehlasovat a říci proč. To se stalo u tajného hlasování a to vadí.
Co je podle nás na tajném hlasování v rámci zastupitelstva špatně? Zastupitelstvo je ze zákona veřejné a každý občan má právo vidět, jak se co projednává a jak který zastupitel hlasuje. Nyní však uvidí, jak odchází za plentu nebo hází lístek do schránky a potom se dozví celkový výsledek hlasování. Nemá tedy možnost kontrolovat, jak se zachoval konkrétní zastupitel.
Jaké jsou důvody pro tajné hlasování. Aby hlasování konkrétních zastupitelů neviděli občané nebo jejich kolegové. Důvod. Daný zastupitel může hlasovat jinak, než se od něho očekává. Dalším argumentem, který nikdo ovšem neřekne nahlas, že tajným hlasováním se zastupitelé zbavují majetkové a trestněprávní odpovědnosti. Nelze totiž trestat za špatné rozhodnutí kolektivní orgán – zastupitelstvo, ale pouze jednotlivé zastupitele. A když se neví, jak kdo hlasoval a konkrétní zastupitel se nepřizná, tak smůla. To se stalo například v Ústí n/L, kdy stíhání zastupitelů za předraženou zakázku na opravu muzea skončilo tím, že nebylo zaznamenáno jmenovité hlasování a jeden se zdržel. Následně si na policii už nikdo nevzpomenul, jak vlastně hlasoval a případ byl odložen.
Jaké jsou důvody litoměřické koalice pro tajné hlasování? Těžko říci. Argument, že se jedná o nejvíce demokratické hlasování v prostředí veřejného zastupitelstva, prostě nesedí.