Rozvoj bydlení je pro město Litoměřice zásadní
Jestli chceme, aby naše město prosperovalo a dobře se v něm žilo, je potřeba, aby si tu uměli představit život mladí lidé. Aby zůstávali nebo se po studiu vraceli, a co se naučili, dál použili na trhu práce a v podnikání právě u nás. A k tomu je potřeba hlavně mít kde bydlet. Jak se to ale dá ovlivnit z radnice? Hodně! Dělá se to aktivní bytovou politikou. Proto se ptám – mají Litoměřice bytovou politiku? A mohla bych ji vidět?
V minulosti se město bytového fondu zbavovalo, bytové jednotky prodávalo, zůstala asi stovka bytů v historickém centru. Bytový fond se pak žádným způsobem nebudoval. A to jde zcela proti trendům, chytrá města totiž budují tak zvané startovací byty.
Už to vypadalo, že se taky chytneme a přestavíme na byty chátrající objekt v kasárnách Dukelských hrdinů. Byl tu slibný projekt PAVE, kde kromě 52 bytů mohlo vzniknout i unikátní řešení, kdy by energetický provoz budovy nic nestál, dům by totiž vyrobil víc, než sám spotřebuje. Nebylo by to super? Já myslím, že rozhodně. Jezdilo by se k nám pro inspiraci technologiemi, ale hlavně spousta mladých lidí by u nás mohla nastartovat svoji dráhu. Dá se předpokládat, že by už ve městě s dětmi zapustili kořeny, i když by jim za pár let pronájem končil. To je totiž myšlenka startovacích bytů. Projekt byl ale z nepochopitelného důvodu zastaven a dotace 50 milionů vrácena. Místo bytů máme teď budovu v rozkladu, díru v rozpočtu za celou přípravu a rušení úvěru v bance, a hotový architektonický projekt v šuplíku.
Stres z budoucího bydlení vnímají přitom už žáci a žákyně ZŠ. Právě proběhlo tzv. mladé fórum, kde zástupci dětí ze všech škol v Litoměřicích vybírají top 10 problémů. Je vlastně smutné, že před takové věci příslušící věku, jako je rozšíření školních akcí nebo festivaly, dali na první místo právě startovací byty pro mladé. Hlasuji s nimi, střecha nad hlavou je potřeba číslo jedna. A město by mohlo hodně ovlivnit nastavením dobré strategie pro rozvoj bydlení.