Referendum o nemocnici, ano či ne?
Město Litoměřice řeší, co dále se svou nemocnicí. Současná koalice jí chce prodat a opozice ponechat pod správnou města. To by nebylo nic tak divného. Na zásadních otázkách se opoziční a koaliční zastupitelé nemusí dohodnout. Co je ovšem nového a litoměřičtí politici na to nejsou připraveni? Do celé věci se vložila veřejnost. Ne pouze zaměstnanci nemocnice, ale veřejnost opravdu široká. Nejenom z Litoměřic, ale i okolí. To je dobře! Občanská společnost musí fungovat a lidé mají mít zájem o věci veřejné. Bez těchto postojů by konec konců neproběhla politická změna v roce 1989. Zajímavé však je sledovat znepokojení některých našich komunálních politiků. Veřejnost nám do toho chce mluvit? Ale oni tomu přeci nerozumí. Vše je pouze o emocích, a ne o odpovědném politickém rozhodnutí. Jsme chudáci, ovšem i přes nevůli lidí se obětujeme, a to nepopulární opatření uděláme. Protože víme lépe, co je pro naše občany dobré. Navíc k tomu máme mandát z voleb a jsou věci, kde nefunguje přímá, ale zastupiteská demokracie.
Kdo ovšem toto tvrdíte, tak lžete! Ve volebních programech jste o nemocnici neměli nic, to je ta lepší varianta. Ta horší, přímo jste tvrdili, že jí neprodáte. Za půl roku už prodávat chcete. Za tu dobu se na úseku zdravotnictví v nemocnici a ani ve státě nestalo nic tak důležitého, abyste o 180 stupňů otočili.
A co na to občané? Bylo získáno více než 10.000 podpisů pod petici proti prodeji nemocnice a více než 5.000 podpisů obyvatel Litoměřic pod návrh referenda proti prodeji nemocnice. Na akci Zdravého města TOP 10 priorit to dopadlo následovně: Navržené téma – „Nepřevádět nemocnici na soukromý subjekt. Zapojit do rozhodování o budoucnosti zaměstnance a veřejnost“ – v hlasování první místo, pořadí po sociologickém průzkumu – první místo, pořadí po ověřovací anketě – první místo. Pokud nechcete jednoznačné výsledky anket a průzkumů uznat, tak je nedělejte! Děláte pouze z lidí blbce a utrácíte veřejné peníze. Nedokážu si představit, že by zastupitelstvo výsledky ankety nerespektovalo a příští rok mělo drzost dělat další.
Výhoda je, že když už opravdu lidem v něčem dojde trpělivost, nemusí čekat do příštích voleb. Existuje totiž místní referendum. Aby vůbec bylo vyhlášeno, musí se sehnat v Litoměřicích necelých dva tisíce podpisů občanů s trvalým pobytem ve městě a starších 18-ti let. Zde se jich během krátké doby podařilo sehnat skoro 5.000!
O vypsání referenda se má rozhodnout na zastupitelstvu 13.6. K následné platnosti rozhodnutí v místním referendu je třeba účasti alespoň 35 % oprávněných osob. Rozhodnutí v místním referendu je závazné, hlasovala-li pro ně nadpoloviční většina oprávněných osob, které se místního referenda zúčastnily, a alespoň 25 % oprávněných osob zapsaných v seznamech oprávněných osob. Hlasování je stejné jako u voleb. Musí však být referendum vypsáno? Jeho uspořádání stojí přeci jen nějaké finance a organizační úsilí (a to na straně úřadu i petičního výboru).
Nemusí. Zastupitelstvo města může o otázce navržené v místním referendu rozhodnout bez jeho vyhlášení. Pokud nebude zmocněnec trvat i tak na jeho vypsání, je rozhodnuto hned.
Není jednoduché akceptovat jiný názor. Ale je to demokratické. Proto bych to očekával zejména od politiků, kteří slůvko „demokratická“ mají v názvu své strany.
Proto doufám, že zastupitelé budou respektovat vůli obyvatel a odsouhlasí požadavek přípravného výboru bez nutnosti samotné referendum absolvovat. Byl by to vstřícný krok k občanům našeho města. Já mám v hlasování jasno a náš zastupitelský klub Zelených a Pirátů také. Doufejme, že hlavně současní koaliční zastupitelé nebudou hlasovat podle nařízené stranické disciplíny, ale v souladu s vůlí obyvatel, pro které na radnici jsou.
Petr Panaš, zastupitel