Prodej nemocnice – personální záchrana nebo krach?
Jestli chce radnice nemocnici prodat, musí tento krok zdůvodnit. Proto jsme slyšeli o ekonomických důvodech. Ty se ovšem ukazují jako nepodložené. Nevadí. Litoměřická koalice má v rukávu další argumenty. Tentokrát personální. Nemocnice zůstane městu, odejde nám personál a lůžková zdravotnická péče ve městě končí. Ale není to naopak? Zatím vnímám, že opravdu hodně zaměstnanců prodej nechce. A nejsou to jen odboráři. Myslí si snad radnice, že když prodej uskuteční, tak nespokojení zaměstnanci jen pokrčí rameny a zůstanou dál v nemocnici u nového majitele? Těžko. Určitě část z nich může odejít a potom teprve bude problém!
Možná se ptáte, proč lékařům, sestrám i nezdravotnickému personálu vadí, že by mohli mít jiného zaměstnavatele. Vždyť nevědí ani koho. Pokusím se vžít do jejich postavení. Prodává se nemocnice, která má nějakou hodnotu. Lékařské přístroje, nábytek, atd. Ovšem to vše má cenu, pouze když bude nemocnice funkční a věci budou sloužit svému účelu. A nemocnice je funkční jen za předpokladu, že má dobrý personál. Tedy v rámci prodeje mají vlastně největší cenu zaměstnanci, kteří jsou také prodáváni. A teď se dostáváme k tomu hlavnímu. Někdo rozhodne, že vás prodá (konkrétně vaši osobu a mnohé další) byť ještě nedávno sliboval něco jiného. Vlastně vám to ani neřekne a nevíte, kdo bude vaším novým vlastníkem (zaměstnavatelem).
Nejsem odborník na personalistiku ve zdravotnictví. A nevím, jakým způsobme by dokázal nový vlastník nemocnice udržet stávající zaměstnance, a ještě sehnat jiné. Těch je totiž nedostatek v celé republice. Pokud koupí akcie dejme tomu za 200 milionů, bude mít ještě finance na zvýšení platů?
Já si myslím jedno. Pokud se nemocnice prodá, čeká nás odchod lékařů a sester. Příležitostí jinde mají dost. Tedy stane se pravý opak toho, čím nás nyní straší radnice. Já jenom doufám, že k tomu nedojde.
Petr Panaš, zastupitel