Proč startovací bydlení?
Z analýzy potřeb v oblasti bydlení, která proběhla v roce 2016, vzešel požadavek vytvořit systém prostupného bydlení a potřeba zabývat se problematikou startovacích bytů. Dále je zde opakovaná poptávka ze strany veřejnosti, konkrétně Fórum Zdravého města – TOP 10 – 2014, 2015, 2016, apod. Občané požadovali finančně udržitelnou formu bydlení (stabilní provoz), nastavení systému prostupného bydlení, což by přineslo zvýšení atraktivnosti města pro mladou generaci. Proto se přistoupilo k realizaci projektu PAVE, kde mělo vzniknou nájemní bydlení v areálu kasáren Dukelských hrdinů.
Jak to bylo celé nastaveno po ekonomické stránce? Celková investice byla 150 milionů. Z toho 50 milionů byla dotace Státního fondu životního prostředí, 100 milionů byla spoluúčast Litoměřic. Vzniknout mělo 51 bytových jednotek. Byl předpoklad, že roční příjem z nájmu by činil 4,2 milionu. Z čistě ekonomického hlediska byla návratnost spočítána 28 let. Pokud by následně došlo k prodeji některých bytových jednotek, byla by návratnost 19 roků.
Potom musíme počítat i s vedlejšími efekty. V Litoměřicích by získalo bydlení 51 rodin. Obyvatelé domu by tu utráceli peníze, město by mělo i daňové příjmy, které jsou navázány na bydlící. Co je však nejpodstatnější, radnice by mohla realizovat aktivní bytovou politiku. Příklad. Pokud chybí v nemocnici zdravotnický personál (mimochodem jeden z důvodů, proč se město nemocnice vzdalo) tak přidělení bytu je argument, na který mladý zdravotník určitě bude slyšet, když se bude rozhodovat, do které nemocnice nastoupí. Městské byty zkrátka chybí a proto je podle mého škoda, že nebudou. Zejména, když beru do úvahy, kolik už to všechno stálo a zbytečně.
Petr Panaš, zastupitel za Zelené