MHD zdarma ano. Ale s koncepcí, prosím!
Jako Zelení máme rozvoj hromadné dopravy přímo v programu. Prosazujeme ale koncepční řešení. Návrh koalice vyznívá populisticky, předvolební snaha se zalíbit zřejmě vypukla.
Koalice navrhla na jednání zastupitelstva zrušit jízdné v litoměřické MHD. To je samo o sobě krok dobrým směrem. Co nám v návrhu ale chybí, je podložení koncepcí dopravy a analýzou. Proto jsme položili koalici tyto dotazy:
- Bude se cestování zdarma týkat pouze obyvatel Litoměřic nebo všech cestujících bez rozdílu (i s bydlištěm mimo naše město)?
- Kolik cestujících v současnosti je platících a kolik už dnes jezdí zdarma? Má město tyto údaje k dispozici? Návrhu chybí statistické údaje o tom, jak a ve které časy (pracovní dny, víkendy) jsou jednotlivé linky vytížené a jaký typ cestujících je využívá (mládež, senioři, matky s malými dětmi, lidé v produktivním věku).
- Bylo zjišťováno v jiných městech, zda zavedení jízdného zdarma vedlo k pozitivním změnám, které si od toho politici slibovali? (např. Strakonice, Frýdek – Místek)
- Projednávala tuto otázku komise dopravy? Pokud ano, tak s jakým stanoviskem?
- Proč není zrušení jízdného směřováno od výběru nového provozovatele a je s ním počítáno v podmínkách výběrového řízení na nového provozovatele MHD Litoměřice?
Podle našeho názoru je lepší s rozhodnutím o zrušení jízdného počkat na výsledky zjištěné v rámci projektu Plánu udržitelné městské mobility pro Litoměřice, který je momentálně realizován. Navíc se chystá výběrové řízení na nového provozovatele městských linek a tento krok by měl být se změnou provázán.
Z toho důvodu jsme připravili protinávrh na zavedení bezplatné přepravy v MHD na zkušební dobu jednoho roku. Poté navrhujeme vyhodnocení předpokládaných pozitivních dopadů a určitě by nebyl problém bezplatnou přepravu prodloužit.
Tento náš návrh schválen nebyl. Naši dva zastupitelé tedy zvedli ruku pro původní návrh koalice, aby vyjádřili podporu řešení této oblasti. Považujeme ho ale za nedostatečný a nahozený od stolu. Dělá dojem předvolebního populistického tahu. Tomu nasvědčovala i vystoupení různých zastupitelů s tím, že oni to vlastně chtěli také, ale bylo jim to „vyfouknuto“. Zbývá nám tedy pouze doufat, že finance vynaložené na tuto změnu (něco přes milion korun ročně) skutečně přinesou své ovoce a ne jen pár volebních hlasů svým navrhovatelům.