Zelení Litoměřice

Tajné hlasování

  •  

Dočetl jsem se v druhém čísle Radničního zpravodaje, že bych se prý měl vzdát svého zastupitelského mandátu (spolu s dalšími). Píše to místostarosta Karel Krejza. Důvodem je, že se opoziční zastupitelé za Zelené a ANO odmítli zúčastnit tajného hlasování o výběru nájemce Zahrady Čech. Starosta říká, že to je bezprecedentní krok, který za poslední čtyři volební období nepamatuje.

 

Nemohu psát za ostatní, ale své důvody rád sdělím. Já naopak nepamatuji, že by někdy litoměřičtí zastupitelé hlasovali tajně. K tomuto kroku nebylo v minulosti přistoupeno ani při volbě starosty, místostarostů a radních (kdy tajné volby se primárně používají při volbě do funkcí či orgánů). Proč je zastupitelstvo veřejné? Aby občané viděli, jak zastupitelé hlasují. Což při tajné volbě jaksi nejde. Proto by mělo jít o institut naprosto výjimečný a odůvodněný. To v tomto případě nebylo.

 

Že se bude hlasovat tajně, bylo předem koalicí domluveno. Už byly natištěny lístky s hlasováním (špatně a musely se přepisovat) a přichystána byla i hlasovací schránka. Podle mého názoru bylo tajné hlasování připraveno špatně procesně i organizačně (ovšem ne v rozporu se zákonem). Takovéhoto hlasování jsem se prostě účastnit nechtěl a udělal bych to znova. 

 

Spíše se ptám, proč se muselo hlasovat tajně. Byl tu strach z možného trestního stíhání? Nebo z hlasování, kdy zastupitel hlasuje evidentně ve střetu zájmů, ale jeho hlas by mohl chybět a tak hlasovat musí? To se už nedovíme.

 

Na závěr napsal Karel Krejza: „Kdo se bojí důležitých rozhodnutí, ať se raději vzdá svého mandátu, protože v takovém případě ho nevykonává ku prospěchu tohoto města.“ Já bych napsal to samé, pouze s tímto rozdílem: „Kdo se bojí na zastupitelstvu hlasovat veřejně ……“ 

 

Jo a mandátu se nevzdám.

 

Petr Panaš, zastupitel za Zelené

Kalendář akcí

FacebookMySpaceTwitterLinkedinRSS Feed
 
Copyright © 2018 Zelení Litoměřice TEST. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.