Zelení Litoměřice

Rozhovor s Renatou Vášovou: kultura do ulic

  •  

Proč jste se rozhodla kandidovat?

 

 

K rozhodnutí mě přimělo několik skutečností. Dlouhodobě působím v litoměřické kultuře a v posledních letech se také snažím aktivně podílet na dalším dění ve městě. Ráda bych svým krokem zvýšila zájem o politiku a veřejné dění u mladých lidí a především u dalších žen, kterých je v politice stále málo.

 

 

Máte nějaké heslo, kterým se v politice hodláte řídit?

 

"Nikdo druhý za nás lepší svět neudělá. Jenom my sami to můžeme změnit." S tím vstupuji do volebního klání před veřejnost.

 

 

Co říkáte na práci současné radnice?

 

 

Nejsem příznivcem plošné předvolební kritiky města a vzájemného obviňování a napadání. Litoměřice jsou z pohledu severočeských měst opravdu výjimečným místem k životu. Ve volbách jde o to, aby si lidé zvolili takové vedení města, které chce život ve městě ještě lepší a šlo příkladem dalším městům.

 

 

Přesto – co by se dalo dělat jinak?

 

 

Co by Litoměřice rozhodně mohly zlepšit, je větší otevřenost radnice. Zákon o zveřejňování smluv a dalších materiálů v parlamentu stále neprošel, ale město může jít příkladem a k této praxi se přiklonit. Další krok? Vyhnat ze svého území hazard a dokázat, že se bez jeho peněz obejde jak místní sport, tak kultura.

 

 

Jaká kulturní akce, kterou jste zažila v jiném městě, by se vám líbila také v Litoměřicích?

 

 

Obecně bych přivítala, aby se kultura více dostala do ulic – ať už ve formě pouličního umění, drobných koncertů (např. jako doprovod Farmářských trhů). Proto jsem velmi ráda, že i Litoměřice mají své „Piano na ulici“.

 

 

Ještě něco?

 

 

Zapojení veřejnosti do diskusí je chvályhodné, ale když 90 % účastníků diskuse odmítne realizaci pivovaru a přinese řadu daleko zajímavějších nápadů a pak se dozví, že si město nechává dělat studii pro stavební povolení na pivovar, pak je něco špatně - v rozhodnutí města nebo ve vysvětlení tohoto rozhodnutí směrem veřejnosti.

 

 

Také bych si přála, aby v příštích letech posílil význam a množství drobných občanských aktivit – ať už „okrasných spolků“ v prostředí sídlišť či sousedských akcí. Radnice by měla takové aktivity podporovat a pomoci tak překonat nedůvěru lidí v politiky. Jako občané máme velkou moc věci měnit a neměli bychom se jí vzdávat.

Kalendář akcí

FacebookMySpaceTwitterLinkedinRSS Feed
 
Copyright © 2018 Zelení Litoměřice TEST. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.