Zelení Litoměřice

Rozhovor s Petrem Panašem: Začnu revizí Zahrady Čech.

  •  

Proč chcete kandidovat?

 

 

Protože chci změnit některé věci v Litoměřicích k lepšímu. Už jsem měl možnost to zkusit jako úředník a později dokonce jako tajemník. Potom jsem se do toho pustil jako aktivní občan a mou myšlenku podpořilo více než 2 tisíce litoměřických občanů, kteří podepsali návrh na konání referenda k zákazu hazardu. Současní politici ale blokují vůli lidí, takže jediná šance je stát se také politikem a mít možnost věci ovlivnit přímo. A to je důvod, proč kandiduji.

 

 

Jakou první věc byste udělal v pozici starosty?

 

 

Důslednou revizi všech smluv ohledně Zahrady Čech. Současný stav není dobrý. Špatně byl nastaven už způsob fungování, tj. založení obchodní společnosti, kde město nemá většinu. Špatně byl vybrán nájemce, kterým je účelově založená společnost bez zkušeností ve výstavnictví. Jako největší problém však vidím nedodržování uzavřených smluv, a to v neprospěch radnice.

  

 

Dále je potřeba rychle zasáhnout do projektu využití bývalého pivovaru. Současný návrh je ekonomicky neudržitelný. Určitě existuje více možností smysluplného využití a za méně peněz.

 

 

A když nebudete starostou?

 

 

Tak se vůbec nic neděje. Kus práce udělám i jako zastupitel, třeba opoziční. Mrzí mě, že mnozí současní zastupitelé svou veřejnou funkci vnímají jako povinnost si to odsedět a odsouhlasit, co je třeba. Nezajímají se, neptají, neupozorňují na nestandardní věci, neinterpelují. U některých mi přijde, že je to ani nebaví a nevím, proč znovu kandidují. Mou výhodou je, že mám své zaměstnání a nejsem na politické funkci finančně závislý. Tudíž nejsem nucen dělat žádné kompromisy. Veřejnými věcmi ve městě se zabývám tak jako tak, takže vím, že tuto funkci budu dělat dobře a svědomitě.

 

 

Čím Vás současné vedení radnice nejvíce zklamalo?

 

 

Když to řeknu poněkud tvrdě, tak tím, že kašle na názor občanů. Hazard je toho zářným příkladem. Opakované výsledky anket ukazují, že většina dotázaných lidí si zde herny a automaty nepřeje. Více než 2 tisíce lidí podepsalo, že chtějí místní referendum. Radnice však činí vše proto, aby zůstalo vše při starém.

  

 

Chápu, že má někdo jiný politický názor. Ale pokud někdo vyhlásí anketu, měl by respektovat její výsledky a ne si dodatečně vymýšlet protiargumenty. Nebo být chlap a na rovinu lidem říci, že se jejich názorem nebudu řídit. To se ale nestalo.

 

 

 

Jak vnímáte Radniční zpravodaj?

 

 

Jako nevyvážené periodikum, sloužící k propagaci radnice a neumožňující prezentovat odlišný názor. Další věc, kterou chci změnit ihned. Do Radničního zpravodaje bude mít možnost napsat každý, pokud bude příspěvek slušný a splní předem daná kriteria.

 

 

 

Udělala podle Vás radnice také něco dobrého?

 

 

To bezesporu. Nikdy jsem netvrdil, že je v Litoměřicích všechno špatně. Litoměřice jsou krásné město, kde se toho dost opravilo i nově postavilo. Troufám si ale říci, že největší podíl na tom mají řadoví zaměstnanci města. Politik udává směr, měl by mít nějakou vizi, ale tu musí někdo zrealizovat. Politik sice stříhá pásku, ale práci odvedli ti, kteří nikde vidět nejsou. Což je mnohdy škoda.

 

 

 

Jak si představujete případné koaliční vládnutí na radnici?

 

 

Aby šli Zelení do koalice, musela by existovat shoda na většině podstatných věcí z našeho programu. Například nemůžeme být v jednom týmu se stranou, která nepodpoří kroky k větší transparentnosti radnice nebo bude souhlasit se zástavbou k Bílým stráním. Je pro nás nepřijatelné vládnout s někým, kdo bude chtít zachovat současný stav v oblasti hazardu. Pokud však někdo řekne, že chce hazard skutečně omezit, tak naše odpověď bude, že my ho chceme zakázat úplně a uvidíme, komu z nás se podaří svou vizi prosadit. S takovou stranou budu nesouhlasit, ale budu s ní umět na jiných věcech spolupracovat.

 

 

 

Co současní nebo i minulí politici zanedbali a mělo by se udělat jinak?

 

 

Jednoznačně otázku bytové politiky. Vezměte si, kolik bytů radnice za poslední roky prodala a kolik desítek milionů za prodej inkasovala. A schválně, kolik nových bytových domů nebo bytů postavila? Odpověď je nula! Chybí byty zejména pro mladé rodiny a pro sociálně slabší. O startovacích bytech v kasárnách se stále jen mluví, ale neudělalo se pro to nic.

 

 

Byty měl za povinnost postavit i developer Třešňák, když stavěl Lidl. Jak to dopadlo? Podívat se může každý sám. A že byl porušen územní plán? Jak vidno, pro někoho to není problém!

 

 

Když už jsme u jména Třešňák, jak hodnotíte směnu pozemku v ul. Seifertova, kterou od města Třešňák dostal výměnou za účelovou komunikaci u Intersparu?

 

 

Do dneška nepochopím, jak to mohli zastupitelé odhlasovat a někteří ještě obhajovat. Nejvíce pikantní bylo, že nevýhodnost směny byla obhajována příjmem 2 milionů od dalšího podnikatele, který na směně získával. Ovšem pozor, jednalo se o dar podmíněný právě onou směnou. A zastupitelé si tento úplatek (protože v podstatě to nic jiného nebylo) málem veřejně odhlasovali. Byl jsem jediný, který proti tomu na zastupitelstvu z pozice občana vystoupil. 

Kalendář akcí

FacebookMySpaceTwitterLinkedinRSS Feed
 
Copyright © 2018 Zelení Litoměřice TEST. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.