Zelení Litoměřice

Stanovisko Zelených k 20-ti letému pronájmu nemocnice

  •  

Základní organizace Strany zelených v Litoměřicích má vážné výhrady ke koaličnímu záměru pronájmu nemocnice. Bude se jednat o nájem (pacht) podniku, tudíž naší nemocnici bude po 20ti leté období provozovat výherce výběrového řízení. Nemocnici převezme včetně personálu, zásob, smluvních vztahů a všeho dalšího.

Městu zůstanou pouze budovy, o které se bude muset jako vlastník starat. To vnímáme jako jeden z největších problémů, neboť právě investice a opravy budov budou do budoucna představovat největší finanční zátěž ve vztahu k provozu nemocnice.

Stále lze jen spekulovat o tom, proč se vše děje tak rychle a je snaha vše stihnout do podzimních komunálních voleb.

Náš návrh, aby se vše v klidu prodiskutovalo po stránce odborné a po té politické, ať si to dají strany do programu a jdou před voliče s tím, jaký je jejich názor na další fungování nemocnice, neprošel.

Zelení nemají vážnější problém s převodem právní formy nemocnice z příspěvkové organizace a akciovou společnost. To je krok celkem racionální. Ale už tehdy bylo řečeno, že převod na akciovku je jen první krokem a následovat bude hledání „strategického partnera“. Proto jsme byli proti.

Nikdo už nesmaže pachuť netransparentnosti, kdy nejzásadnější hlasování o nemocnici bylo provedeno tajně a nikdo se nedozví, jak který zastupitel zvedl ruku.

Nejprve jsme byli stále ujišťováni, jak si naše nemocnice jako jedna z mála vede dobře. Najednou přišel obrat o 180 stupňů a bylo sděleno, že jako městská nemocnice dále už fungovat nemůže.

Říkají to i ti politici, kteří se při minulých volbách zaštiťovali právě tím, že nemocnice musí zůstat městu a nic jiného nepřipustí.

Jedná se o věc velice odbornou, které málokdo rozumí. Zastupitelstvo už o ničem zásadním nerozhoduje, vše je nadále v kompetenci rady města, kde sedí pouze koaliční politici. Jako zastupitelé máme možnost pouze upozorňovat na věci, které se nám nelíbí nebo se zdají problematické.

Můžeme pouze doufat, že nemocnice bude nadále poskytovat širokou zdravotnickou péči obyvatelům našeho města i celého regionu.

Kalendář akcí

FacebookMySpaceTwitterLinkedinRSS Feed
 
Copyright © 2018 Zelení Litoměřice TEST. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.