Zelení Litoměřice

MHD zdarma ano. Ale s koncepcí, prosím!

  •  

Jako Zelení máme rozvoj hromadné dopravy přímo v programu. Prosazujeme ale koncepční řešení. Návrh koalice vyznívá populisticky, předvolební snaha se zalíbit zřejmě vypukla.


Koalice navrhla na jednání zastupitelstva zrušit jízdné v litoměřické MHD. To je samo o sobě krok dobrým směrem. Co nám v návrhu ale chybí, je podložení koncepcí dopravy a analýzou. Proto jsme položili koalici tyto dotazy:

  • Bude se cestování zdarma týkat pouze obyvatel Litoměřic nebo všech cestujících bez rozdílu (i s bydlištěm mimo naše město)?

  • Kolik cestujících v současnosti je platících a kolik už dnes jezdí zdarma? Má město tyto údaje k dispozici? Návrhu chybí statistické údaje o tom, jak a ve které časy (pracovní dny, víkendy) jsou jednotlivé linky vytížené a jaký typ cestujících je využívá (mládež, senioři, matky s malými dětmi, lidé v produktivním věku).

  • Bylo zjišťováno v jiných městech, zda zavedení jízdného zdarma vedlo k pozitivním změnám, které si od toho politici slibovali? (např. Strakonice, Frýdek – Místek)

  • Projednávala tuto otázku komise dopravy? Pokud ano, tak s jakým stanoviskem?

  • Proč není zrušení jízdného směřováno od výběru nového provozovatele a je s ním počítáno v podmínkách výběrového řízení na nového provozovatele MHD Litoměřice?

Podle našeho názoru je lepší s rozhodnutím o zrušení jízdného počkat na výsledky zjištěné v rámci projektu Plánu udržitelné městské mobility pro Litoměřice, který je momentálně realizován. Navíc se chystá výběrové řízení na nového provozovatele městských linek a tento krok by měl být se změnou provázán.

Z toho důvodu jsme připravili protinávrh na zavedení bezplatné přepravy v MHD na zkušební dobu jednoho roku. Poté navrhujeme vyhodnocení předpokládaných pozitivních dopadů a určitě by nebyl problém bezplatnou přepravu prodloužit.

----------------------------------------------------------------------------------------------

Tento náš návrh schválen nebyl. Naši dva zastupitelé tedy zvedli ruku pro původní návrh koalice, aby vyjádřili podporu řešení této oblasti. Považujeme ho ale za nedostatečný a nahozený od stolu. Dělá dojem předvolebního populistického tahu. Tomu nasvědčovala i vystoupení různých zastupitelů s tím, že oni to vlastně chtěli také, ale bylo jim to „vyfouknuto“. Zbývá nám tedy pouze doufat, že finance vynaložené na tuto změnu (něco přes milion korun ročně) skutečně přinesou své ovoce a ne jen pár volebních hlasů svým navrhovatelům.

Kalendář akcí

FacebookMySpaceTwitterLinkedinRSS Feed
 
Copyright © 2018 Zelení Litoměřice TEST. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.